Лятото вече се изниза през задната врата, а есента настъпва уверено с капки дъжд и жълти листа по дърветата.
Повод за носталгия обаче не трябва да има. Есента е време за презареждане на батериите и връщане към всички професионални и лични проекти. Сигурни сме, че за много от вас това е време, в което активно участвате в подготовката на бюджетите за следващата година, и в частност, планирането на разходите за персонал.
В следващите няколко реда искаме да ви помогнем с тази задача, като ви насочим към разходите, които трябва да обмислите, когато планирате разходи за персонал.
✔ Разходи за заплати - договарянето на работната заплата, която вашият служител ще получава, е процес, който е строго индивидуален за всеки бизнес. Към тези разходи включваме допълнителните плащания към фиксираното възнаграждение под формата на бонуси/комисионни, както и разходите за осигуровки за сметка на работодателя.
За да можете да направите успешен план по това перо от бюджета, има няколко основни въпроса, на които трябва да си отговорите:
➤ Срещате ли трудности при намирането на нови служители? Често ли чуваме отказ на изпратена оферта поради по-ниска заплата от очакваното?
➤ Има ли увеличение на текучеството в компанията, и ако да, какви са основните причини за напускане? Участват ли заплатите като аргумент за промяна на работодателя?
➤ Участва ли нашата компания в проучвания на заплати? Ако да, нашите заплати как се сравняват с равнищата на заплащане на пазара?
➤ Има ли в компанията служители, които получават по-ниски възнаграждения от останалите – не е спазена вътрешната справедливост на заплащане в компанията?
➤ Очакват ли се законодателни промени в осигурителната тежест, която покрива работодателя?
✔ Разходи за социални придобивки - социалните разходи за компанията представляват различни социални придобивки, които се дават на служителите извън тяхното възнаграждение по трудово правоотношение. Те не са обвързани с трудовото представяне на отделните служители или важността на позицията, която заемат. Тяхната цел е да подпомогнат целия екип на компанията. Социалните придобивки са един от факторите, които оказват все по-голямо влияние на пазара на труда. За да бъдат конкурентни на пазара, работодателите е необходимо да обновяват и разширяват своя "социален пакет", като тяхната цел не трябва да бъде само привличането на подходящи кадри, но и повишаването на мотивацията, удовлетвореността и ангажираността на служителите.
✔ Разходи за обучения - една от задачите на всяка компания е тя да бъде конкурентоспособна на пазара, а това зависи пряко от ефективната работа на нейните служители. Служител, въоръжен с нови знания, може да генерира нови идеи и по-лесно да се справя с много проблеми. Все повече компании се насочват към този инструмент не само за да развият потенциала на своите служители, да ги подпомогнат в това да бъдат по-самостоятелни в работата си, но също така да им предоставят възможност да развият знания и умения, които не са пряко свързани с работата им. Често срещаме компании, които инвестират в развитието на знания, които не касаят изпълнението на задачите по дадена позиция, но са важни и търсени от дадения служител. Тези знания от една страна отговарят на интересите му, а от друга дават възможност да се открие нов хоризонт в дейностите, които му се делегират, респективно длъжността, която изпълнява.
✔ Събития - най-често това са екипни събирания и празненства организирани от работодателя, с цел подобряване на вътрешно екипните процеси (комуникация, вземане на решение, изпълнение на целта, лидерство), което е достатъчно и за подобряване на екипната ефективност. Тяхната важност е към създаване на екипен дух, изграждане на доверие и ангажираност между членовете, и не на последно място спомагат за по-успешното представяне на компанията като работодателска марка.