Пандемията и извънредно положение изведе на преден план тема, която винаги е присъствала във взаимоотношенията работодател – служител, особено ако служителят е жена, която вече е майка или й предстои да отглежда малко дете.
Грижите около децата всеки ден, в допълнение с чести закъснения или по-ранно приключване на работния ден, съпътстват много работещи майки в различна степен. Подобни обстоятелства правят някои работодатели по-предпазливи, когато наемат жени за различни роли в организацията.
В извънредно положение като това, в което се оказахме втора пролет, тази тема ескалира с нова сила. Работодателят е в ситуация на труден избор – бъдещето на бизнеса или толеранс към родителите. За бизнеси, в които е възможно работата да бъде отложена или свършена в извън работно време, работодатели проявяват гъвкавост и разбиране, но такава възможност не е валидна за всички сектори.
Работата от вкъщи с деца намалява ефективността на служителя, но и освобождаването или избягването на тази категория служители, едва ли е решението в 21 век, когато говорим за толерантност, емпатия и грижа за хората. Трябва ли жената, която отглежда дете, да ползва привилегии и да бъде подкрепяна от работодател и колеги и как да се ограничат злоупотребите в такива ситуации? Какво следва да направи работодателят в трудни и несигурни времена за бизнеса, когато е застрашен от фалит и ресурсите за социална подкрепа на служители са изчерпани? Това е тема, която вълнува пазара на труда и, за която нямаме универсално решение. Добрите идеи идват със споделяне на повече гледни точки. Каква е вашата?