loader image
НОВО от Green Path: HR Компас - задайте пулса на промяната!
ВИЖТЕ КАК
article image (18)
февруари 18, 2021

Job-hopping или честата смяна на работно място

Разглеждаме темата за честата смяна на работно място от служителите, като част от рубриката ни #HRречник и като все по-честа практика забелязваща се на пазара на труда днес, не само в България. Освен, ако не е в планираните, „здравословни“ граници, прекратяването на трудови договори, води след себе си увеличен обем от работа за HR екипа, загуби и трудности за организацията. Решихме да посветим време, за да разгледаме явлението jop-hopping и да си създадем ясна представа и разбиране за значението на термина.

 

илюстрация: careeraddict.com

Редно е да направим уточнението, че решението за смяна на работно място е субективно, породено от влиянието на различни фактори, които трудно бихме могли да изведем като универсални причини защо служителите решават да сменят работно място на всеки 2-3 до 6 години. Целта на днешната статия е да насочим поглед върху практиката – честа смяна на работно място. Практика, която до голяма степен, за поколението на нашите родители е по-скоро необичайна и свързана с повече стрес отколкото с позитиви, а за поколението на нашите баби и дядовци, е просто необяснима.

Какво се крие зад понятието Job-hopping?

Job-hopping е понятие, което най-често се свързва с поколението на милениалите, родените между 1980 – 1996. В проучване за американски пазар на труда на Gallup, посветено на милениалите и тяхното отношение към работата, става ясно, че 6 от 10 представители на това поколение са отворени за нови кариерни възможности. Нещо повече, това е и поколението с най-ниска ангажираност в работата, в сравнение с предишните поколения. Според данни от проучването, едва 29% от участвалите в проучването са ангажирани в работата, в смисъла на емоционално и поведенчески свързани с това, което правят в момента. 75% от милениалите вярват, че честата смяна на работно място е полезна за развитието на тяхната кариера, според друго проучване, направено отново за пазара на труда в Щатите.

Гай Бергер, главен икономист в най-голямата професионална мрежа в света – LinkedIn, през 2019 анализира кариерата на 3 000 000 абсолвенти. Тенденцията, която той наблюдава е, че за младите милениали /завършилите между 2006 и 2010/ е нормално да се очаква да надминат 4 смени на работното място, преди да навършат 32.

Според повечето източници Job-hopping не е краткотрайно явление, а практика, която изглежда ще се запази сред пазара на труда. Причината далеч не се изчерпва единствено до ниски нива на ангажираност и лоялност от страна на служителите. Времето, в което милениалите развиват кариерите си е наситено с възможности и динамика, което до голяма степен предопределя и тяхната проактивност и желание да натрупват опит в различни компании, роли и индустрии.

Източници:

https://www.businessnewsdaily.com/15099-millennials-job-hopping.html
https://letsgo.akumina.com/WC-2019-06-05MillennialManagerSurveyReport_LP-Registration.html
https://money.cnn.com/2016/04/12/news/economy/millennials-change-jobs-frequently/index.html

← Назад Прочети още →
Изработка - Digital New Era LTD
apartmentenvelopeprintermap-markerearthlinkcrossmenuchevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram