Като специалисти в пейрол сферата, знаем колко е важно за партньорите ни да са наясно с терминологията, която нашите експерти ползват. Затова подготвихме подробен речник с основните термини, свързани с дейността по администриране на трудовите възнаграждения на служителите. Макар и да няма претенции за пълна изчерпателност, този речник ще бъде от помощ на мениджъри, счетоводители, служители и дори студенти.
Payroll (пейрол) - Термин от счетоводството, който обозначава дейността по администриране на трудовите възнаграждения на служителите.
Работна заплата - Основното трудово възнаграждение за изпълнение на работа по съответната длъжност. Определя се при възникване на трудовите отношения и се посочва в трудовия договор.
Нетна заплата - Сумата, която лицето получава за положения от себе си труд след приспадане на дължимите данъци и задължителни осигуровки.
Бруто заплата - Сумата, определена като възнаграждение за труда на лицето, която включва сумите за данъци и задължителни осигуровки, както и сумата на нетната заплата. Начислената сума, определена като възнаграждение за труда на лицето, в това число допълнителни възнаграждения като бонуси, награди, допълнителни възнаграждения и др., преди да се приспаднат сумите за данъци и задължителни осигуровки, както и сумата на нетната заплата.
Общ разход на работодателя - включва брутната заплата, в това число и всички допълнителни възнаграждения с постоянен и непостоянен характер, без да са приспаднати данъците и осигурителните вноски за сметка на служителя, както и дължимите осигурителни вноски от страна на работодателя
Платена отпуска - Гарантиран от закона период, в който лицето се освобождава от задължение за полагане на труд, но получава заплащане.
Удръжки - Приспадане на известна част от трудовото възнаграждение от страна на работодателя за дължими от служителя плащания.
Осигуровки - Законът използва термина “осигурителни вноски”. Това са вноски към Държавното обществено осигуряване (ДОО), Здравното осигуряване (ЗО), Допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО), в размерите, определени за съответните фондове в зависимост от социалните рискове, за които се осигурява лицето.
Работна седмица - Съвкупността от дните в една календарна седмица, в които лицето се задължава да предоставя своя труд на работодателя си.
Компенсации - Плащания, които се дължат от работодателя за посрещане на допълнителни разходи на служителя, свързани с извършваната от него работа.
Служител - Лице, предоставящо труда си срещу заплащане по силата на договор.
Трудов договор - Договор, сключен по правилата на трудовото или служебното (за държавни служители) право, който урежда отношенията между работодател и служител. Работодателят се задължава да осигурява определени условия за полагане на труд и да заплаща трудово възнаграждение на лицето, което от своя страна се задължава да изпълнява поверената му работа.
Граждански договор - Договор, сключен по правилата на гражданското право, между “възложител” и “изпълнител” за постигане на определен резултат или изпълнение на определена задача, с фиксиран срок на изпълнение.
Бонус - допълнително възнаграждение, което се изплаща след постигане на поставените цели. Може да се изплаща с различна периодичност - ежемесечно, на тримесечна база, годишна и дори на по-дълъг период.
Премия - допълнително възнаграждение, което се изплаща за да се поощри дадено поведение или инициатива.
Комисиона - Дължимо парично плащане по комисионен договор. Плащането от комитента към комисионера за извършена работа.
Данъци - Установени в закон парични плащания към държавата, които тежат по общ начин върху всички данъчнозадължени лица. Данъчнозадължени са всички лица, които отговарят на условията, посочени в закона.
Закони/наредби/постановления - Властнически актове, издадени от компетентни държавни органи, които предписват правила за поведение.
Закони - нормативни актове, които уреждат обществени отношения и се поддават на трайна уредба.
Наредби - нормативни актове, издадени за прилагане на отделни разпоредби от друг нормативен акт, но от по-висока степен, напр. закон.
Постановления – актове на Министерски съвет, издавани в случаи на приемане на правилници, наредби или инструкции; или когато се уреждат неуредени от законите, но съобразени с тях, обществени отношения от компетентността му.
Фиш за заплата - Документ, с който работодателят уведомява служител, че неговото трудово възнаграждение е преведено по посочената от него банкова сметка или изплатено в брой.
Болничен / Майчинство / Бащинство - Временно освобождаване от задължение за изпълнение на служебните дейности от страна на служителя, поради болест, раждане и отглеждане на малко дете или осиновяване на дете, което се удостоверява с издаден от медицинските органи документ.
Банкова сметка - Сметката, която банката води за отчитане на парите на клиентите. Тук се отразяват банковите операции, извършвани от клиентите, напр. теглене на суми, прехвърляне на суми и т.н.
Допълнително споразумение към трудов договор - Сключва се при наличие на трудов договор, по който служителят вече работи. Може да се отнася за характера на работата, продължителността на работното време и др.
Заповед - Едностранно волеизявление, чрез което работодателят упражнява своите властнически правомощия спрямо служителите.
Работно време - Определеното време, в което служителите трябва да извършват своите задължения в рамките на трудовите си правоотношения. Работното време измерва продължителността на труда, не неговите резултати.
Трудов стаж - Трудовата биография на лицето. Това е времето, прекарано в извършване на определени трудови дейности за конкретен работодател.
Осигурителен стаж - Времето, за което лицето е било осигурено. Това е времето, за което са внесени или се дължат осигурителни вноски.
Трудова книжка - Официален удостоверителен документ за обстоятелствата, свързани с трудовата дейност на лицето. Издава се от работодателя, съдържа лични данни за лицето, както и данни за неговата професионална квалификация, трудовото правоотношение, неговата продължителност и прекратяване.
Социални разходи и придобивки - Допълнителни материални блага за служителите, свързани с битовите им нужди. Те са свързани с дейности, които сами по себе си не са част от трудовия процес, но му служат, напр. организиране на транспорт, осигуряване на работно облекло, жилища и др.
Пазар на труда - Икономическо пространство, в което се срещат и преговарят лицата, които търсят и предлагат платена заетост.